Themes - Twenty Twenty - en to it translation catalogue (131 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
it: Il nostro tema predefinito per il 2020 è progettato per sfruttare appieno la flessibilità dell'editor a blocchi. Organizzazioni e aziende hanno la possibilità di creare delle landing page dinamiche con infiniti layout usando i gruppi ed i blocchi colonne. La colonna centrale per il contenuto e la tipografia personalizzabile lo rendono perfetto anche per i blog. Il completo editor di stile ti dà una buona idea di come saranno i tuoi contenuti, anche prima di pubblicare. Puoi dare un tocco personale al tuo sito modificando i colori di sfondo e il colore in risalto all'interno di Personalizza. I colori di tutti gli elementi del tuo sito vengono calcolati automaticamente in base ai colori che scegli, garantendo un contrasto cromatico elevato e accessibile per i tuoi visitatori.

[ctx: color]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: color]
en: Default
it: Predefinito

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
it: Con sette piani di sorprendente architettura, UMoMA propone mostre di arte contemporanea internazionale, talvolta a fianco di retrospettive artistiche storiche. I temi esistenziali, politici e filosofici sono intrinsechi al nostro programma. Sei invitato a visite guidate, incontri con gli artisti, conferenze, proiezioni cinematografiche e altri eventi a ingresso gratuito.

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
it: La principale destinazione per l'arte moderna in Svezia

en: Introduction
it: Introduzione

en: August 1 — December 1
it: 1 Agosto — 1 Dicembre

en: Abstract Rectangles
it: Rettangoli astratti

en: Featured Content
it: Contenuto in evidenza

en: <em>Price</em><br>Included
it: <em>Prezzo</em><br>incluso

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
it: <em>Luogo</em><br>Area espositiva B

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
it: <em>Date</em><br>1 Ago — 1 Dic

en: Event Details
it: Dettagli dell'evento

en: Shop Now
it: Acquista ora

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
it: Un'impressionante collezione di libri, stampe e regali dalle nostre mostre.

en: The Store
it: Il negozio

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
it: Mostre pluripremiate con artisti di fama internazionale.

en: The Museum
it: Il museo

en: Double Call to Action
it: Doppio invito all'azione

en: Become a Member
it: Diventa un membro

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
it: Sostieni il museo e ottieni offerte esclusive

en: Call to Action
it: Invito all'azione

[ctx: menu]
en: Expanded
it: Espanso

[ctx: menu]
en: Horizontal
it: Orizzontale

[ctx: toggle text]
en: Search
it: Cerca

[ctx: color]
en: Secondary
it: Secondario

[ctx: color]
en: Primary
it: Principale

en: Nothing Found
it: Nessun risultato

en: Show author bio
it: Mostra la biografia dell'autore

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
it: Visualizza archivio <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
it: Il nuovo UMoMA apre i battenti

en: Join the Club
it: Unisciti al club

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
it: I membri hanno accesso a mostre e offerte esclusive. L'iscrizione costa $99.99, addebitati annualmente.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
it: Diventa un membro e ottieni offerte esclusive!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
it: Le mostre sono prodotte da UMoMA in collaborazione con artisti e musei di tutto il mondo e spesso attirano l'attenzione internazionale. UMoMA ha ricevuto un riconoscimento speciale dal Premio Museo Europeo dell'Anno, ed è stato tra i principali candidati al Premio Museo Svedese dell'Anno e al Premio Museo del Consiglio Europeo.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
it: Con sette piani di sorprendente architettura, UMoMA propone mostre di arte contemporanea internazionale, talvolta a fianco di retrospettive artistiche storiche. I temi esistenziali, politici e filosofici sono intrinsechi al nostro programma. Sei invitato a visite guidate, incontri con gli artisti, conferenze, proiezioni cinematografiche e altri eventi a ingresso gratuito.

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
it: "I Cyborg, come ha stabilito la filosofa Donna Haraway, non sono rispettosi. Non ricordano l'Universo."

en: From Signac to Matisse
it: Da Signac a Matisse

en: The Life I Deserve
it: La vita che merito

en: October 1 -- December 1
it: 1 ottobre -- 1 dicembre

en: Theatre of Operations
it: Teatro delle operazioni

en: Read More
it: Leggi tutto

en: August 1 -- December 1
it: 1 Agosto -- 1 Dicembre

en: Works and Days
it: Opere e Giorni

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
it: La principale destinazione per l'arte moderna nella Svezia settentrionale. Aperto tutti i giorni dalle 10 alle 18 durante i mesi estivi.

en: The New UMoMA Opens its Doors
it: Il nuovo UMoMA apre i battenti

en: Overlay Opacity
it: Opacità dell'overlay

en: The color used for the text in the overlay.
it: Il colore utilizzato per il testo nell'overlay.

en: Overlay Text Color
it: Colore del testo overlay

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
it: Il colore utilizzato per l'overlay. Predefinito per il colore in risalto.

en: Overlay Background Color
it: Colore di sfondo dell'overlay

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
it: Impostazioni per il template di pagina "Cover Template". Inserisci un'immagine in evidenza da usare come sfondo.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
it: Applica un colore personalizzato per link, pulsanti, immagini in evidenza.

en: Primary Color
it: Colore principale

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
it: Cerca:

en: search again
it: cerca ancora

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
it[0]: Abbiamo trovato %s risultato per la tua ricerca.
it[1]: Abbiamo trovato %s risultati per la tua ricerca.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
it: Su %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
it: All'inizio %s

en: 404 not found
it: 404 non trovato

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
it: Template a larghezza piena

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
it: <span class="nav-short">Articoli</span> meno recenti

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
it: <span class="nav-short">Articoli</span> più recenti

en: Post
it: Articolo

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Close search
it: Chiudi la ricerca

en: Expanded Social links
it: Social link espansi

en: Close Menu
it: Chiudi menu

en: Social links
it: Link social

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
it: Di %s

en: Pages:
it: Pagine:

en: Page
it: Pagina

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll Down
it: Scorri verso il basso

[ctx: submit button]
en: Search
it: Cerca

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
it: Non siamo riusciti a trovare nessun risultato per la tua ricerca. Puoi fare un altro tentativo usando il modulo di ricerca sottostante.

en: Search:
it: Cerca:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
it: Modifica <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
it: Articolo in evidenza

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
it: Tag

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
it: Categorie

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post date
it: Data dell'articolo

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post author
it: Autore articolo

en: Social Links Menu
it: Menu link ai social

en: Primary
it: Principale

en: Search
it: Cerca

en: Continue reading
it: Continua a leggere

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
it: Più grande

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
it: Grande

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
it: Normale

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
it: Piccolo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Subtle Background
it: Sfondo delicato

en: Accent Color
it: Colore in risalto

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
it: I widget in quest'area area saranno visualizzati nella seconda colonna del footer.

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
it: I widgets in quest'area area saranno mostrati nella prima colonna del footer.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to the content
it: Salta al contenuto

en: Social Menu
it: Menu social

en: Footer Menu
it: Menu nel footer

en: Mobile Menu
it: Menu mobile

en: Desktop Expanded Menu
it: Menu espanso per desktop

en: Desktop Horizontal Menu
it: Menu orizzontale per desktop

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi

en: Comments
it: Commenti

en: Older Comments
it: Commenti meno recenti

en: Newer Comments
it: Commenti più recenti

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s risposta su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s risposte su &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
it: Una risposta su &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Show sub menu
it: Mostra il sottomenu

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
it: #%d (senza titolo)

en: By Post Author
it: Dell'autore dell'articolo

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Edit
it: Modifica

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

note: translators: Hidden accessibility text.
en: says:
it: dice:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
it: Accertati che il contrasto sia sufficientemente alto da rendere il testo leggibile.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
it: Crea un effetto parallasse quando l'utente scorre la pagina.

en: Fixed Background Image
it: Immagine di sfondo fissa

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
it: Template della copertina

en: Summary
it: Sommario

en: Full text
it: Tutto il testo

en: On archive pages, posts show:
it: Sulle pagine d'archivio, gli articoli mostrano:

en: Show search in header
it: Mostra la ricerca nell'header

en: Theme Options
it: Opzioni del tema

en: Header &amp; Footer Background Color
it: Colore di sfondo di header e footer

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
it: Ridimensiona il logo alla metà della dimensione caricata, rendendolo più nitido su schermi ad alta risoluzione.

en: Retina logo
it: Logo retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
it: La pagina che stavi cercando non è stata trovata. Potrebbe essere stato rimossa, rinominata o addirittura non esistere.

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
it: https://it.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: Team di WordPress
