Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (452 entries)

note: Translators: Shown when a PO file's Plural-Forms header has a different formula from the Unicode CLDR rules
en: Plural forms differ from Loco Translate's built in rules for this language
it: Le forme plurali sono diverse dalle regole incluse in Loco Translate per questa lingua

en: Mismatching placeholder type; check against source text formatting
it: Tipo di segnaposto errato; ricontrolla la formattazione del testo di origine

en: Possible syntax error in string formatting
it: Possibile errore di sintassi nella formattazione della stringa

en: Missing placeholders; source text formatting suggests at least %s
it: Segnaposto mancanti; la formattazione del testo di origine suggerisce almeno %s

en: Too many placeholders; source text formatting suggests a maximum of %s
it: Troppi segnaposto; la formattazione del testo di origine suggerisce un massimo di %s

en: Edit file headers
it: Modifica gli header del file

en: Relative path to template file
it: Percorso relativo per il file del template

en: Save
it: Salva

en: Merge strings from related JSON files
it: Unisci le stringhe dai file JSON correlati

en: %s translation copied | %s translations copied
it[0]: %s traduzione copiata
it[1]: %s traduzioni copiate

en: API URL
it: URL API

note: translators: Where %s is any number of strings
en: %s string | %s strings
it[0]: %s stringa
it[1]: %s stringhe

en: %s file moved | %s files moved
it[0]: %s file spostato
it[1]: %s file spostati

en: %s word | %s words
it[0]: %s parola
it[1]: %s parole

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
it: File PO salvato e file MO/JSON compilati

en: JSON compilation failed for %s
it: Compilazione JSON non riuscita per %s

en: Update Now
it: Aggiorna ora

note: translators: (1) Name of software, e.g. "WordPress" (2) Version number, e.g. "5.6"
en: Your version of %1$s is out of date. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
it: La tua versione di %1$s è obsoleta. Ti consigliamo di eseguire l'aggiornamento almeno alla versione %2$s, ma preferibilmente all'ultima versione stabile.

en: Delete redundant files
it: Elimina i file non necessari

en: Pretty formatting
it: Formattazione Pretty

en: Compiling JSON files
it: Compilazione dei file JSON

note: translators: This is HTML formatted. (1) placeholder for language code, (2) Example language code
en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
it: Il tuo file deve essere nominato come mostrato sopra dove %1$s è il codice della lingua, ad esempio %2$s

en: Upload PO file
it: Carica un file PO

note: translators: Indicates that POT files are optional, which is not recommended
en: Sync with source when template missing
it: Sincronizza con il sorgente quando manca il template

en: Fuzzy matching tolerance
it: Tolleranza di corrispondenza fuzzy

en: Syncing PO files
it: Sincronizzazione dei file PO

en: Info and tutorials
it: Informazioni e tutorial

en: Need a human?
it: Serve un umano?

en: Your file is identical to the existing one
it: Il tuo file è identico a quello esistente

en: Upload a translation file
it: Carica un file di traduzione

en: Upload
it: Carica

en: Upload PO
it: Carica un file PO

note: Translators: %s will be replaced with the name of a missing POT file
en: Falling back to source extraction because %s is missing
it: Viene utilizzata l'estrazione sorgente perché manca %s

en: Move
it: Sposta

en: Restrict locales
it: Limita localizzazioni

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that opens window for auto-translating
en: Auto
it: Automatico

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
it: Suggerisci traduzione

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
it: Cambia in fuzzy

en: Keep this translation
it: Mantieni questa traduzione

en: Loading suggestions
it: Caricamento suggerimenti in corso

en: Suggested translations
it: Traduzioni suggerite

en: Use this translation
it: Usa questa traduzione

en: Nothing needed updating
it: Non serve aggiornare niente

en: %s string updated | %s strings updated
it[0]: %s stringa aggiornata
it[1]: %s stringhe aggiornate

en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
it[0]: %1$s stringa tradotta via %2$s
it[1]: %1$s stringhe tradotte via %2$s

en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
it[0]: Operazione di traduzione interrotta con %s stringa rimanente
it[1]: Operazione di traduzione interrotta con %s stringhe rimanenti

en: Translation progress %s%%
it: Progresso traduzione %s%%

en: %s characters will be sent for translation.
it: %s caratteri saranno inviati per la traduzione.

en: %s unique source strings.
it: %s stringhe sorgente uniche.

en: Strings up to date with %s
it: Stringhe aggiornate con %s

en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
it[0]: %s stringa contrassegnata come fuzzy
it[1]: %s stringhe contrassegnate come fuzzy

en: See full disclaimer
it: Vedi disclaimer completo

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
it: I servizi di terze parti sono soggetti ai propri termini di utilizzo e potrebbero comportare dei costi da parte del fornitore

en: Important
it: Importante

en: API region
it: Regione API

en: API key
it: Chiave API

en: API keys
it: Chiavi API

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
it: Aggiungi servizi di traduzione automatica nelle impostazioni del plugin.

en: No translation APIs configured
it: Nessuna API di traduzione configurata

en: Mark new translations as Fuzzy
it: Contrassegna le nuove traduzioni come fuzzy

en: Overwrite existing translations
it: Sovrascrivi le traduzioni esistenti

en: Auto-translate this file
it: Traduci automaticamente questo file

note: translators: Warning when POT file is opened in the file editor. It can be disabled in settings.
en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
it: Questo NON è un file di traduzione. La modifica manuale delle stringhe sorgente non è consigliata.

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
it: La modifica dei file POT (template) non è consentita dalle impostazioni del plugin

en: You can use existing translations as a template using the Copy feature.
it: Puoi usare le traduzioni esistenti come template usando la funzione Copia.

en: Suggestion
it: Suggerimento

en: Enter a new location for this file
it: Inserisci una nuova posizione per questo file

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
it[0]: Il seguente file sarà spostato/rinominato nella nuova posizione:
it[1]: I seguenti file saranno spostati/rinominati nella nuova posizione:

en: Confirm relocation
it: Conferma cambio posizione

en: Choose a new location for these translations
it: Scegli una nuova posizione per queste traduzioni

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
it: Questo plugin non è fornito dei file di traduzione, ma può essere tradotto nel dominio di testo predefinito

en: Editing of POT (template) files
it: Modifica dei file POT (template)

en: Recommended
it: Consigliato

en: Enable Ajax file uploads
it: Abilitare l'upload Ajax del file

en: Parent directory isn't writable
it: La directory genitore non è scrivibile

en: This move operation requires permission
it: Questa operazione di spostamento richiede l'autorizzazione

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
it: Questa directory è gestita da WordPress. I file rimossi possono essere ripristinati durante gli aggiornamenti

en: Move %s
it: Sposta %s

en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
it[0]: Impossibile spostare %s file
it[1]: Impossibile spostare %s file

en: Relocate
it: Sposta

en: Move files
it: Sposta i file

en: Access to this file is blocked for security reasons
it: L'accesso a questo file è bloccato per motivi di sicurezza

en: File access disallowed
it: Accesso ai file non consentito

en: View template
it: Visualizza il template

en: Install manually
it: Installa manualmente

en: A newer version of Loco Translate is available for download
it: Una versione più recente di Loco Translate è disponibile per il download

en: Official plugin page
it: Pagina ufficiale del plugin

en: File is protected by the bundle configuration
it: Il file è protetto dalla configurazione del bundle

en: Read only
it: Sola lettura

en: Scan JavaScript files with extensions:
it: Scansiona i file JavaScript con estensioni:

en: Assign template
it: Assegna un template

[ctx: Editor]
en: Translated
it: Tradotto

[ctx: Editor]
en: Untranslated
it: Non tradotto

en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
it: Amministratori e revisori potrebbero voler rivedere l'<a href="%s">informativa sulla privacy del plugin</a> di Loco.

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
it: Questo plugin non raccoglie alcun dato dai visitatori del sito web pubblico.

en: View
it: Visualizza

en: Your admin language is %s.
it: La tua lingua di amministrazione è %s.

en: The language of this site is %s.
it: La lingua di questo sito è %s.

en: Site language
it: Lingua del sito

en: Files found
it: File trovati

en: Locale code
it: Codice del locale

en: Locale name
it: Nome del locale

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
it: I file in questa posizione possono essere modificati o eliminati dagli aggiornamenti automatici di WordPress

en: WordPress updates
it: Aggiornamenti di WordPress

en: File size
it: Dimensione file

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
it: Successiva

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
it: Precedente

en: No files found for this language
it: Nessun file trovato per questa lingua

en: File backups are disabled in your plugin settings
it: I backup dei file sono disabilitati dalle impostazioni del plugin

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
it: I backup dei file sono scritti quando salvi le traduzioni dall'editor di Loco Translate

en: No previous file revisions
it: Nessuna revisione precedente del file

en: Disallow
it: Nega

en: Allow (with warning)
it: Autorizza (con avviso)

en: Allow
it: Autorizza

en: Modification of installed files
it: Modifica dei file installati

en: Save credentials in session
it: Salva le credenziali nella sessione

en: File system access
it: Accesso al filesystem

en: Click "Connect" to authenticate with the server
it: Fai clic su "Connetti" per autenticarti con il server

note: translators: Page title for installed languages page
en: Languages &lsaquo; Loco
it: Lingue &lsaquo; Loco

en: Languages
it: Lingue

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
it: La modifica dei file installati non è permessa dalle impostazioni del plugin

note: translators: Where %s is a file name
en: Revisions are identical, you can delete %s
it: Le revisioni sono identiche, puoi eliminare %s

note: translators: Where %s is the name of the invalid POT file
en: Translation template is invalid (%s)
it: La traduzione del template non è valida (%s)

en: Restore %s
it: Ripristina %s

en: File restored
it: File ripristinato

en: Restore
it: Ripristina

en: See all core translations
it: Vedi tutte le traduzioni del core

en: Documentation
it: Documentazione

en: No core translation files are installed for this language
it: Per questa lingua non sono installati file di traduzione del core

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
it: Le modifiche a questo file possono essere sovrascritte o eliminate quando aggiorni WordPress

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
it: Questa directory è gestita da WordPress, stai attento a quello che elimini

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
it: Questo file può essere sovrascritto o eliminato quando aggiorni WordPress

en: Saving this file requires permission
it: Il salvataggio di questi file richiede le autorizzazioni

en: Deleting this file requires permission
it: L'eliminazione di questi file richiede le autorizzazioni

en: Creating this file requires permission
it: La creazione di questo file richiede le autorizzazioni

en: What's this?
it: Che cos'è questo?

en: See FAQ
it: Consulta le FAQ

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: largest is %s
it: il più grande pesa %s

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
it: Lunghezza massima riga (zero disattiva il ritorno a capo)

note: Translators: (1) Number of files (2) Maximum size of file that will be included (3) Size of the largest encountered
en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
it[0]: È stato saltato %1$s file perché pesa %3$s (il massimo è di %2$s). Verifica che tutte le stringhe siano presenti prima di salvare.
it[1]: %1$s file di %2$s sono stati saltati (il più grande pesa %3$s). Verifica che tutte le stringhe siano presenti prima di salvare.

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
it: Il tema figlio dichiara lo stesso Text Domain del tema genitore

[ctx: Plural category]
note: Translators: General plural category not covered by other forms
en: Other
it: Altre

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Many
it: Tante

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Few
it: Alcune

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Two
it: Due

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for singular quantity
en: One
it: Una

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
it: Stai eseguendo uno snapshot di sviluppo di Loco Translate

note: Description of the plugin
en: Translate themes and plugins directly in WordPress
it: Traduci temi e plugin direttamente da WordPress

en: See all plugins
it: Mostra tutti i plugin

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
it: Questi plugin contengono file di traduzione caricati di recente nell'area amministrativa

en: Running plugins:
it: Plugin in esecuzione:

en: See all themes
it: Mostra tutti i temi

en: Active theme:
it: Tema attivo:

en: Translations have been recently modified in the following bundles
it: Le traduzioni sono state modificate di recente nei seguenti  bundle

en: Recently updated:
it: Aggiornati recentemente:

en: Welcome to Loco Translate
it: Benvenuto in Loco Translate

en: Sets
it: Set

en: Bundle name
it: Nome del bundle

en: About templates
it: Riguardo ai template

en: This bundle doesn't define a translations template file
it: Questo bundle non definisce un file di template delle traduzioni

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
it: Il file di template di questo bundle non esiste ancora. Consigliamo di crearlo prima di aggiungere nuove lingue

en: Template missing
it: Template mancante

en: Strings will be extracted to:
it: Le stringhe saranno estratte in:

note: Translators: (1) Number of files excluded (2) the maximum size of file that was included
en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
it[0]: Esclude %1$s file su %2$s
it[1]: Esclude %1$s file su %2$s

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: %s on disk
it: %s su disco

en: Source files to scan:
it: File sorgente da analizzare:

en: Start translating
it: Inizia a tradurre

en: Use this file as template when running Sync
it: Usa questo file come template quando esegui la sincronizzazione

en: Just copy English source strings
it: Copia soltanto le stringhe di origine in inglese

en: Copy target translations from "%s"
it: Copia traduzioni di destinazione da "%s"

en: Template options
it: Opzioni template

en: Choose a location
it: Scegli una posizione

en: Custom language
it: Lingua personalizzata

en: Available languages
it: Lingue disponibili

en: Installed languages
it: Lingue installate

en: No language selected
it: Nessuna lingua selezionata

en: WordPress language
it: Lingua WordPress

en: Choose a language
it: Scegli una lingua

en: Create template instead
it: Crea invece un template

en: You're creating translations directly from source code
it: Stai creando le traduzioni direttamente dal codice sorgente

en: Getting help with Loco Translate
it: Ottenere aiuto per Loco Translate

en: Full documentation
it: Documentazione completa

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
it: Le opzioni utente si applicano al tuo login WordPress, in tutti i siti

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
it: Le opzioni del sito si applicano a tutti gli utenti di Loco Translate in tutto il sito

en: Support forum
it: Forum di supporto

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: File is in binary MO format
it: Il file è in formato MO binario

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
it: Per creare nuovi file in questa posizione, dovrai connetterti al file system remoto, oppure rendere la cartella scrivibile tramite %s

en: This directory can't be written to directly by the web server
it: Non si può scrivere direttamente in questa directory tramite il web server

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
it: Nota che il file potrebbe non essere eliminabile per via di permessi di proprietà aggiuntivi

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
it: La directory contenitore è scrivibile da %s, quindi puoi aggiungere nuovi file nella stessa posizione

en: Directory is writeable
it: La cartella è scrivibile

note: Translators: "either" meaning that the file itself can't exist without a containing directory
en: The containing directory for this file doesn't exist either
it: Non esiste neanche la directory che contiene questo file

en: Directory doesn't exist
it: La directory non esiste

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
it: Per apportare modifiche devi connetterti al file system remoto, oppure rendere il file scrivibile tramite %s

en: This file can't be updated directly by the web server
it: Questo file non può essere aggiornato direttamente dal web server

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
it: Puoi aggiornare queste traduzioni direttamente dall'editor del file system

note: Translators: Where %s is the type of file, e.g. "po"
en: %s file is writeable
it: Il file %s è scrivibile

en: File doesn't exist
it: Il file non esiste

en: Last extracted
it: Ultima estrazione

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
it: Queste traduzioni non sono collegate a un file POT. Le operazioni di sincronizzazione estrarranno le stringhe direttamente dal codice sorgente.

en: Missing template
it: Template mancante

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
it: Il file PO ha stringhe di origine differenti da "%s". Prova ad eseguire la sincronizzazione prima di apportare modifiche.

en: Out of sync with template
it: Non sincronizzato con il template

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has the same source strings as "%s"
it: Il file PO ha le stesse stringhe di origine di "%s"

en: In sync with template
it: Sincronizzato con il template

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
it: Non riusciamo a trovare il file MO binario corrispondente a queste traduzioni

en: Binary file missing
it: File binario mancante

en: Unexpected file type
it: Tipo di file non valido

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
it: Non riusciamo a trovare il file PO originale da cui questa traduzione è stata compilata

en: PO file missing
it: File PO mancante

en: Compiled translations
it: Traduzioni compilate

en: Last translation
it: Ultima traduzione

en: File modified
it: File modificato

en: compiled
it: compilato

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
it: Sei sicuro di voler eliminare <strong>definitivamente</strong> il file seguente?

en: Confirm delete
it: Conferma eliminazione

en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
it: Puoi comunque tradurre qualsiasi bundle contenente un <a href="%s" target="_blank">template</a>

note: Translators: change "en" in the URL to your language if it's available at https://www.php.net/docs.php
en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
it: Loco richiede l'<a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">estensione Tokenizer</a> per analizzare i file PHP alla ricerca di stringhe traducibili

en: About the Tokenizer
it: Riguardo al Tokenizer

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
it: O questo file è mancante, o il server non ha i permessi di accedervi

en: File not found
it: File non trovato

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
it: Questa pagina si aspettava un file, ma il percorso in realtà è una directory

en: File is a directory
it: Il file è una directory

en: You're running the latest version of Loco Translate
it: Stai eseguendo l'ultima versione di Loco Translate

en: Upgrade to %s
it: Fai l'upgrade a %s

en: Version %s
it: Versione %s

en: Allow full access to these roles
it: Consenti l'accesso completo a questi ruoli

en: Grant access to roles
it: Concedi accesso ai ruoli

en: Not recommended
it: Sconsigliato

en: Add UTF-8 byte order mark
it: Aggiungi il byte order mark UTF-8

en: Saving PO/POT files
it: Salvataggio file PO/POT in corso

en: Scan PHP files with extensions:
it: Analizza i file PHP con le estensioni:

en: Skip PHP files larger than:
it: Salta i file PHP più grandi di:

en: Extracting strings
it: Estrazione stringhe

en: Translator credit
it: Riconoscimenti traduttore

note: translators: text field placeholder
en: Filter...
it: Filtra...

en: Connect
it: Connetti

note: Translators: When a file or folder cannot be modified due to filesystem permissions
en: Write protected
it: Protetto da scrittura

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
it: Questo bundle non è automaticamente compatibile e richiede di essere configurato prima di poter usare tutte le funzionalità di Loco Translate

en: unconfigured
it: non configurato

note: Translators: %s is a URL. Keep the <a> tag intact
en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
it: Fai clic sulla scheda <a href="%s">Configurazione</a> per completare la configurazione del bundle

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
it: Questo bundle non è del tutto configurato, quindi non sappiamo a cosa servono questi file

en: Additional files found
it: File aggiuntivi trovati

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
it: Se hai problemi a tradurre questo bundle, considera l'idea di chiedere aiuto all'autore

en: Author details
it: Dettagli dell'autore

en: Edit config
it: Modifica configurazione

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
it: La configurazione di questo bundle è stata salvata nel database di WordPress

en: Bundle configuration saved
it: Configurazione bundle salvata

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
it: La configurazione di questo bundle è stata rilevata automaticamente, ma non è completa

en: Partially configured bundle
it: Bundle configurato parzialmente

en: It needs configuring before you can do any translations
it: Ha bisogno di essere configurato prima che tu possa tradurlo

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
it: Questo bundle non è configurato per essere tradotto in una maniera a noi comprensibile

en: Unconfigured bundle
it: Bundle non configurato

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
it: La configurazione di questo bundle è stata rilevata automaticamente e sembra essere completamente compatibile

en: Get help with this
it: Ottieni aiuto su questo

en: Import config from XML
it: Importa configurazione da XML

en: This bundle's configuration is built into Loco
it: La configurazione di questo bundle è incorporata in Loco

en: Bundle auto-configured
it: Bundle configurato automaticamente

en: Load config
it: Carica configurazione

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
it: Se hai ricevuto un file di configurazione da uno sviluppatore, incolla qui il codice XML

en: XML setup
it: Configurazione XML

en: OK, Load this config
it: OK, carica questa configurazione

en: Cancel
it: Annulla

en: Find config
it: Trova configurazione

en: We have a database of non-standard bundle configurations.
    If we know your bundle, we'll configure it for you automatically
it: Abbiamo un database di configurazioni di bundle non-standard.
    Se conosciamo il tuo bundle, lo configureremo per te automaticamente

en: Check config repository
it: Controlla il repository delle configurazioni

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
it: Puoi apportare modifiche nella scheda Avanzate se hai bisogno di sovrascrivere le impostazioni attuali

en: This bundle's configuration is provided by the author
it: La configurazione di questo bundle è fornita dall'autore

en: Official configuration
it: Configurazione ufficiale

en: No translations found for "%s"
it: Traduzioni non trovate per "%s"

en: Info
it: Informazioni

en: Copy
it: Copia

en: Edit
it: Modifica

en: Folder
it: Cartella

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Pending
it: In attesa

en: Translation progress
it: Avanzamento traduzione

en: Language
it: Lingua

en: This information is for developers to find problems in the bundle setup
it: Queste informazioni servono agli sviluppatori per trovare problemi nella configurazione dei bundle

en: Reset config
it: Reimposta configurazione

en: Parent theme
it: Tema genitore

en: Add set
it: Aggiungi set

en: Save config
it: Salva configurazione

note: Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that will never be searched for files
it: Cartelle nel bundle in cui non saranno mai cercati file

en: Blocked paths
it: Percorsi bloccati

note: Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config
en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
it: File e cartelle nel bundle contenenti codice PHP localizzato

en: Source file paths
it: Percorsi dei file d'origine

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: no wildcards
it: nessun carattere jolly

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
it: Cartelle nel bundle che contengono le traduzioni dell'autore

en: Exclude
it: Escludi

en: Include
it: Includi

en: Domain path
it: Percorso del dominio

note: Translators: Help tip for "Template file" field in advanced bundle config
en: Relative path from bundle root to the official POT file
it: Percorso relativo dalla radice del bundle al file POT ufficiale

en: Locked
it: Bloccato

note: Translators: Help tip for "File prefix" field in advanced bundle config
en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
it: Di solito è uguale al dominio di testo, ma non lasciarlo vuoto senza un buon motivo

en: File prefix
it: Prefisso file

note: Translators: Help tip for "Text domain" field in advanced bundle config
en: The namespace into which WordPress will load translated strings
it: Il namespace nel quale WordPress caricherà le stringhe tradotte

en: Text domain
it: Dominio di testo

note: Translators: Help tip for "Project name" field in advanced bundle config
en: Descriptive name for this set of translatable strings
it: Nome descrittivo per questo set di stringhe traducibili

en: Project name
it: Nome del progetto

en: Go to WordPress Core
it: Vai al Core di WordPress

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
it: "Hello Dolly" fa parte del core di WordPress

en: Plugin not found: %s
it: Plugin non trovato: %s

en: Visit official site
it: Visita il sito ufficiale

note: translators: Author credit: "<product>" <version> by <author>
en: "%s" %s by %s
it: "%s" %s di %s

en: Configured domain has no extractable strings | %u configured domains have no extractable strings
it[0]: Il dominio configurato non ha stringhe estraibili
it[1]: I %u domini configurati non hanno stringhe estraibili

note: translators: 1: Number of strings; 2: Text Domain; e.g. 100 strings extracted from source code for "loco-translate"
en: %1$s string extracted from source code for "%2$s" | %1$s strings extracted from source code for "%2$s"
it[0]: %1$s stringa estratta dal codice sorgente per "%2$s"
it[1]: %1$s stringhe estratte dal codice sorgente per "%2$s"

en: WordPress Core
it: Core WordPress

en: The WordPress Team
it: Il Team di WordPress

en: WordPress core
it: Core WordPress

en: Loco interrupted by output from %s:%u
it: Loco interrotto dall'output di %s:%u

en: %s ago
it: %s fa

note: translators: relative time when something happened in the last 30 seconds
en: Just now
it: Adesso

en: Y/m/d
it: A/m/g

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non hai autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina.

en: Download controller returned empty output
it: Il controller dei download ha restituito un output vuoto

en: Download action not found
it: Azione di download non trovata

en: Ajax controller returned empty JSON
it: Il controller Ajax ha restituito un JSON vuoto

en: Ajax route not found: "%s"
it: Percorso Ajax non trovato: "%s"

en: Page not found
it: Pagina non trovata

note: translators: Page title for core WordPress translations
en: Core translations &lsaquo; Loco
it: Traduzioni core &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for plugin translations
en: Plugin translations &lsaquo; Loco
it: Traduzioni plugin &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for theme translations
en: Theme translations &lsaquo; Loco
it: Traduzioni temi &lsaquo; Loco

en: Loco Translate is powered by
it: Loco Translate è stato realizzato da

en: Help & support
it: Guida e supporto

[ctx: Editor]
en: Translation
it: Traduzione

[ctx: Editor]
en: Translation not loaded
it: Traduzione non caricata

[ctx: Editor]
en: Context not loaded
it: Contesto non caricato

[ctx: Editor]
en: Source text not loaded
it: Testo sorgente non caricato

[ctx: Editor]
en: Plural
it: Plurale

[ctx: Editor]
en: Single
it: Singolare

[ctx: Editor]
en: Comments
it: Commenti

[ctx: Editor]
en: Context
it: Contesto

[ctx: Editor]
en: %s translation
it: Traduzione in %s

[ctx: Editor]
en: Source text
it: Testo sorgente

en: Server returned invalid data
it: Il server ha restituito dati non validi

en: Check console output for debugging information
it: Controlla l'output della console per informazioni di debug

en: Provide the following text when reporting a problem
it: Fornisci il testo seguente quando segnali un problema

en: Nothing matches the text filter
it: Nessuna corrispondenza per il filtro testuale

en: Translate
it: Traduci

note: translators: Error thrown when attempting to parse a file that is not PO, POT or MO
en: %s is not a Gettext file
it: %s non è un file Gettext

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in an alternative location that isn't Author, System or Custom.
en: Other
it: Altro

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in Loco's custom/protected directory
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to system-installed translation files - i.e. those under WP_LANG_DIR
en: System
it: Sistema

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to bundled plugin or theme translation files - i.e. those supplied by the author
en: Author
it: Autore

en: File modification is disallowed by your WordPress config
it: La modifica dei file è bloccata dalla tua configurazione di WordPress

en: Failed to build directory path
it: Impossibile costruire il percorso della directory

en: Failed to create directory
it: Impossibile creare la directory

en: Failed to save file
it: Impossibile salvare il file

en: Permission denied to update file
it: Autorizzazione di aggiornare il file negata

en: "%s" is a directory, not a file
it: "%s" è una directory, non un file

en: Failed to delete %s
it: Impossibile eliminare %s

en: Failed to copy %s to %s
it: Impossibile copiare da %s a %s

en: Refusing to copy over an existing file
it: Rifiutata la sovrascrittura di un file esistente

en: Failed to chmod %s
it: Impossibile eseguire chmod su %s

en: Failed to connect to remote server
it: Impossibile connettersi al server remoto

en: XML parse error
it: Errore lettura XML

en: Warning
it: Avviso

en: Notice
it: Avvertimento

en: Error
it: Errore

[ctx: User role]
en: Translator
it: Traduttore

en: XML supplied is empty
it: L'XML fornito è vuoto

en: Text Domain cannot be empty
it: Il text domain non può essere vuoto

note: translators: used when user name of web server process is unknown
en: the web server
it: il server web

en: %s already exists in this folder
it: %s esiste già in questa cartella

en: Template file created
it: File template creato

en: PO file saved, but MO file compilation failed
it: File PO salvato, ma la compilazione del file MO è fallita

en: PO file saved and MO file compiled
it: File PO salvato e file MO compilato

en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
it: Impossibile creare un file di backup sotto "%s". Verifica i permessi dei file o disabilita i backup

en: MO file exists for this language already. Delete it first
it: Esiste già un file MO per questa lingua. Innanzitutto eliminalo

en: Connected to remote file system
it: Connesso al file system remoto

en: Translate themes
it: Traduci temi

en: Translate plugins
it: Traduci plugin

en: New translations template for "%s"
it: Nuovo template di traduzioni per "%s"

en: New template file
it: Nuovo file di template

en: Template file already exists
it: Il file del template esiste già

en: New template
it: Nuovo template

en: Skip template
it: Salta template

note: translators: Were %s is number of source files that will be scanned
en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
it[0]: Sarà esaminato %s file sorgente per cercare stringhe traducibili
it[1]: Saranno esaminati %s file sorgente per cercare stringhe traducibili

note: translators: 1: Number of strings; 2: Name of POT file; e.g. "100 strings found in file.pot"
en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
it[0]: %1$s stringa trovata in %2$s
it[1]: %1$s stringhe trovate in %2$s

en: Initializing new translations in unknown set
it: Inizializzazione nuova traduzione in un set sconosciuto

en: Initializing new translations in "%s"
it: Inizializzazione nuova traduzione in "%s"

en: Language header is "%s" but file name contains "%s"
it: L'header della lingua è "%s" ma il nome del file contiene "%s"

en: File does not have a valid header
it: Il file non ha un header valido

en: Unknown author
it: Autore sconosciuto

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles between "code" and regular text editing modes
en: Toggle code view
it: Attiva/disattiva vista codice

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles invisible characters
en: Toggle invisibles
it: Attiva/disattiva caratteri invisibili

[ctx: Editor]
note: Translators: Button for downloading a PO, MO or POT file
en: Download
it: Scarica

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that reloads current screen
en: Revert
it: Ripristina

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that runs in-editor sync/operation
en: Sync
it: Sincronizza

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that saves translations to disk
en: Save
it: Salva

note: Translators: button for removing a string when manually editing a POT file
en: Help
it: Aiuto

[ctx: Editor]
note: Translators: button for removing a string when manually editing a POT file
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: Editor]
note: Translators: button for adding a new string when manually editing a POT file
en: Add
it: Aggiungi

en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
it: Le traduzioni non corrispondono al template. Esegui la sincronizzazione per aggiornare da %s

note: translators: %1$s is the file name, %2$s is the bundle name
en: Editing %1$s in %2$s
it: Modifica di %1$s in %2$s

en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
it[0]: Sarà eliminato anche %s file dipendente
it[1]: Saranno eliminati anche %s file dipendenti

en: Delete %s
it: Elimina %s

en: File deleted | %u files deleted
it[0]: File eliminato
it[1]: %u file eliminati

en: Delete
it: Elimina

en: File info
it: Informazioni file

en: Source
it: Origine

en: Plugin settings
it: Impostazioni plugin

en: System diagnostics
it: Diagnostica di sistema

en: Version
it: Versione

en: User options
it: Opzioni utente

en: Site options
it: Opzioni sito

en: Create template
it: Crea template

en: Edit template
it: Modifica template

en: New language
it: Nuova lingua

en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
it[0]: Non è stato possibile associare %s file a un insieme di stringhe conosciuto
it[1]: Non è stato possibile associare %s file a un insieme di stringhe conosciuto

en: Bundle setup
it: Configurazione bundle

en: Setup tab
it: Scheda configurazione

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Set up %s
it: Configura %s

en: Bundle diagnostics
it: Diagnosi bundle

en: Advanced configuration
it: Configurazione avanzata

en: Advanced tab
it: Scheda avanzate

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Configure %s
it: Configura %s

en: Advanced
it: Avanzate

en: Setup
it: Configurazione

en: Configuration reset
it: Configurazione reimpostata

en: Configuration saved
it: Configurazione salvata

en: Overview
it: Panoramica

en: Plugins
it: Plugin

en: Themes
it: Temi

en: Invalid locale
it: Locale non valido

en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
it: Loco Translate richiede l'estensione PHP "%s". Richiedi al tuo fornitore di hosting di installarla

note: Translators: Placeholder text for text filter above editor
en: Filter translations
it: Filtra le traduzioni

en: Template file
it: File modello

en: Save settings
it: Salva impostazioni

en: Number of backups to keep of each file:
it: Numero di backup da conservare per ogni file:

en: Include Fuzzy strings
it: Include stringhe fuzzy

en: Generate hash tables
it: Generare tabelle hash

en: Compiling MO files
it: Compilando i file MO

[ctx: Modified time]
en: Updated
it: Modificato

en: Back
it: Indietro

en: Your changes will be lost if you continue without saving
it: Le modifiche saranno perse se continui senza salvarle

en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
it[0]: %s stringa obsoleta rimossa
it[1]: %s stringhe obsolete rimosse

en: %s new string added | %s new strings added
it[0]: %s nuova stringa aggiunta
it[1]: %s nuove stringhe aggiunte

en: Strings up to date with source code
it: Stringhe aggiornate con il codice sorgente

en: Merged from source code
it: Uniti dal codice sorgente

en: Merged from %s
it: Uniti da %s

note: translators: Where %s is either PO or POT
en: %s file saved
it: File %s salvato

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Settings
it: Impostazioni

note: translators: Page title for plugin home screen
en: Loco, Translation Management
it: Loco, Gestione di Traduzione

en: %s untranslated
it: %s non tradotto

en: %s%% translated
it: %s%% tradotto

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Permission denied
it: Permesso negato
